Może trudno dziś w to uwierzyć, ale jeszcze kilka lat temu tradycyjna jodełka (układana mijanego z lameli o kształcie prostokątnym) miała w Polsce gorszą prasę. Wielu osobom kojarzyła się z ciasnymi i przykurzonymi mieszkaniami w blokach, niektórym także ze szkolną klasą czy z salą gimnastyczną. To się jednak zmieniło ? w znacznej mierze za sprawą mody na jodełkę francuską (układaną z lameli ściętych na końcach pod kątem 45 stopni). Choć przyszła do nas wprost z apartamentów w XIX-wiecznych kamienicach Paryża, znakomicie odnalazła się w budownictwie nowoczesnym. Jak widzimy w wielu znakomitych realizacjach, tworzy szlachetne tło w mieszkaniach w stylu klasycznym, a aranżacjom eklektycznym daje mocną bazę.

Jednocześnie na nowo weszła w modę tradycyjna jodełka, która przecież pojawiła się w Polsce już w dwudziestoleciu międzywojennym. Znakomicie łączy się z meblami, dodatkami i obrazami w stylu art déco, a także z odkrytym na nowo powojennym modernizmem. Ale nie tylko! Okazuje się mieć wiele wspólnego z tak lubianym w Polsce stylem skandynawskim. Prostotę stylu nowoczesnego wzbogaca i mocno osadza w tradycji. Z kolei wnętrza w stylu minimalistycznym nie tylko wspaniale zdobi, ale również przełamuje ich wizualny chłód.

Dębowa jodełka ? inna niż myślisz

Architekci wnętrz podkreślają, że podłoga w jodełkę pomaga zamaskować nieregularny kształt pomieszczenia. Odpowiednie, przemyślane ułożenie wzoru na podłodze (np. prostopadłe do wejścia, a niekoniecznie do głównej ściany, albo dla odmiany skośne) odwraca uwagę od mankamentów rzutu mieszkania. A dodatkowo wzór ten pomaga wizualnie poszerzyć pokój zbyt wąski albo skrócić zbyt długi. I w jednym przypadku, i w drugim pasma jodełki powinny mieć układ poprzeczny do dłuższych ścian.

Jeszcze więcej zalet ma w mieszkaniu jodełka w postaci paneli winylowych LVT marki O.Floor z nowej kolekcji Lambert. Obok wzorów betonu i kamienia znajdziemy tu dębową jodełkę zarówno tradycyjną, jak i francuską, a prócz nich także deskę dębową ? dużą i małą. Wszystkie one są niezwykle naturalne w odbiorze. W czym tkwi sekret? Fotorealistycznemu nadrukowi odpowiada wytłaczana struktura słojów.

Wszystkie zalety jodełki w mieszkaniu

Co więcej, tak samo jak większość podłóg winylowych, panele z kolekcji Lambert są niewrażliwe na wilgoć i mogą być stosowane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Można je układać w niemal wszystkich pomieszczeniach ? również w kuchni, a nawet w łazience! To najlepszy sposób, by spełnić marzenie o jodełce przy umywalce lub wokół wanny.

Ważną zaletą jodełki klasycznej i francuskiej z kolekcji Lambert jest ponadto niezwykle twarda warstwa PU. Jej zastosowanie oznacza, że pod względem trwałości podłogi te przewyższają posadzki drewniane. Można zapomnieć również o szlifowaniu, lakierowaniu czy olejowaniu ? cała konserwacja paneli winylowych ogranicza się do odkurzania czy przemycia mopem. To wielka wygoda na co dzień, a w perspektywie lat ? niższy koszt utrzymania domu. Odpowiednia budowa paneli jednocześnie służy tłumieniu odgłosów chodzenia. Przekłada się to na redukcję hałasu i tak pożądane odczucie komfortu. A to wszystko bez ftalanów i groźnych środków lotnych.

W kolekcji Lambert marki O.Floor dostępne są 3 sposoby ułożenia paneli: w jodełkę francuską o wymiarach 114,3 x 571,5 mm, jodełkę klasyczną o wymiarach 152,4 x 609,6 mm i 101,6 x 406,4 mm, a także deski o wymiarach 228 x 1219 mm lub wersji XXL ? 228 x 1517 mm. Wszystkie propozycje montowane są na klej.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem