Nowoczesna stodoła – co trzeba wiedzieć o takim domu?
Nowoczesna stodoła – co to za projekt?
Nowoczesna stodoła to rodzaj domu jednorodzinnego, wyróżniającego się bardzo minimalistycznym designem i prostą (najczęściej prostokątną) formą. Nawiązuje do tradycyjnych budynków gospodarczych, takich jak stodoły, skąd wzięła się nazwa projektu. Wynika to przede wszystkim z wysokości nieruchomości, która sprawia, że główne pomieszczenia mają nawet około 10 metrów wysokości. Wewnątrz często znajduje się antresola.
Mimo inspiracji wiejską architekturą takie projekty są niezwykle nowoczesne. Łączą w sobie funkcjonalność, estetykę i zastosowanie najnowszych technologii. Najczęściej ich cechy charakterystyczne to:
- dwuspadowy dach;
- tylko parter lub piętro z antresolą;
- panoramiczne okna na wysokich ścianach;
- otwarte przestrzenie łączące kuchnię, jadalnię i salon w jedną strefę dzienną.
Co warto wiedzieć o domu w stylu nowoczesnej stodoły?
W takich projektach domów często stosuje się innowacyjne rozwiązania dotyczące ogrzewania czy oszczędności energii. Są to, m.in.: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy energooszczędne okna. Nowoczesne stodoły urządza się przeważnie z wykorzystaniem wielu naturalnych materiałów. Drewno, kamień czy cegła to surowce spotykane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków tego typu.
Dom nowoczesna stodoła to przede wszystkim prostota i ponadczasowość formy. Dzięki temu idealnie wpisuje się w różne krajobrazy niezależnie od tego, czy jest to wiejska, czy miejska zabudowa. Budowa tej nieskomplikowanej konstrukcji bywa często tańsza w realizacji niż bardziej oryginalne formy, jednak trzeba mieć na uwadze np. wysokie koszty zakupu okien panoramicznych.
Dom typu stodoła – jakie ma zalety?
Dom typu nowoczesna stodoła imponuje przede wszystkim wyglądem. Dzięki prostej, przeszklonej konstrukcji robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. To idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie widok z okien rozpościera się na piękne krajobrazy np. lasy. Ogromne okna pozwalają cieszyć się naturalnym otoczeniem i sprzyjają błogiemu relaksowi w domowym zaciszu.
Inne zalety takiego projektu to:
- szybka budowa – prosty kształt budynku, najczęściej prostokąt z dwuspadowym dachem, znacznie skraca czas realizacji;
- ponadczasowość – choć nowoczesna stodoła jest bardzo modną bryłą, jej klasyczny kształt sprawia, że przez wiele lat nie wyjdzie z trendów;
- możliwości aranżacyjne – duże, otwarte przestrzenie takiego domu sprawiają, że da się go urządzić na mnóstwo sposobów zarówno nowocześnie, jak i rustykalnie w zależności od własnych preferencji;
- energooszczędność – taki projekt to idealny wybór dla osób, którym zależy na niższych rachunkach i rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska.
Wady domów w typie nowoczesnej stodoły
Nowoczesny dom o kształcie stodoły cechuje się bardzo wysokim sufitem górującym nad częścią dzienną. Czasami nie ma w ogóle pierwszego piętra, a niekiedy stosuje się antresolę. W przypadku dużych rodzin takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Zamiast okazałych przestrzeni na parterze niekiedy lepiej zdecydować się na klasyczne piętro, które dostarczy nawet kilka dodatkowych pomieszczeń.
Inne minusy projektu, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to:
-
koszty wykończenia – duże przeszklenia czy aranżacje z naturalnych materiałów mogą znacznie podnieść cenę całej inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi domami;
-
ogromne okna – samo rozwiązanie stanowi zaletę, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że latem spore przeszklenia mogą powodować przegrzewanie się wnętrza, a to wymaga dodatkowych inwestycji np. w specjalne rolety czy klimatyzację;
-
wymagające ogrzewanie – wysokie sufity powodują, że w chłodnych miesiącach może wzrosnąć zapotrzebowanie na korzystanie z pompy ciepła. Zagrzane powietrze wędruje ku górze, co sprawia, że na parterze bywa znacznie chłodniej.
Dom w typie stodoły to świetne rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm, funkcjonalność i nowoczesny design. Zanim jednak podejmie się decyzję o budowie, warto przeanalizować plusy i minusy tego projektu, by wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się realizacja takiego przedsięwzięcia i późniejsze użytkowanie. Wizualnie jest to jedno z najatrakcyjniejszych rozwiązań we współczesnym budownictwie.