Naturalne akcenty w domu – dlaczego warto?

Drewniane akcenty, kamienne dodatki czy wełna w obszyciu krzesła – materiały nawiązujące do natury wprowadzają do wnętrza wyjątkowy styl, ale przede wszystkim są ekologiczne i komfortowe w użytku.

Wykorzystując elementy aranżacyjne pochodzenia naturalnego, można przyczynić się do zwiększenia pozytywnego wpływu na środowisko i wpisać się w trend bycia eko. Taki wystrój pozwala także stworzyć w domu miejsce będące oazą spokoju i ucieczką od problemów zewnętrznego świata.

Stylistyka inspirowana naturą korzysta m.in. z elementów, takich jak:

- drewno,

- kamień,

- ceramika,

- bawełna, len i inne tekstylia pochodzenia naturalnego.

Takie materiały umożliwiają osiągnięcie niesamowitych aranżacji, które zaskakują swoją prostotą i jednocześnie zachwycają przytulnością oraz poczuciem bezpieczeństwa.

Jak wykorzystać naturę podczas aranżacji wnętrza?

Styl aranżacyjny odgrywa istotną rolę przy kreowaniu atmosfery wnętrza. Odpowiedni projekt pozwoli stworzyć wyjątkowy klimat oraz dodatkowo wpisze się w zasady zrównoważonego rozwoju. Istnieje wiele estetyk, których fundamentalną część stanowią elementy inspirowane naturą, wprowadzając ją zgrabnie do lokum.

Styl skandynawski

Surowa stylistyka wywodząca się z krajów skandynawskich cechuje się minimalizmem i oszczędnością. Stawia za to w głównej mierze na wykorzystywanie kamienia oraz drewna. To one stanowią budulec głównych elementów wystroju wnętrza, dzięki czemu odznacza się ono harmonią i równowagą.

Skandynawowie stawiają na funkcjonalność, a ilość wykorzystywanych ozdób i dekoracji jest mocno ograniczona. W stylu tym pierwsze skrzypce grają jasne i neutralne kolory, które w duecie z naturalnym oświetleniem tworzą przytulne i spójne wnętrze.

Styl boho

Mniej surowe od stylu skandynawskiego boho tworzy luźniejszą atmosferę. Wyróżniając się ogromnym autentyzmem, estetyka ta wprowadza do wnętrza rozmaite elementy inspirowane naturą. Materiały, które dominują w tego typu pomieszczeniach, to głównie:

- drewno,

- rattan,

- bambus,

- wiklina.

Surowce te składają się na najważniejsze meble stylu boho. Kluczowe elementy wystroju występują najczęściej w różnych odcieniach koloru ziemi i nawiązują do historii innych krajów. Stylistyka ta jest idealnym wyborem dla miłośników natury oraz odmiennych kultur.

Styl japandi

Styl japandi to fuzja estetyki skandynawskiej oraz japońskiej. Podobnie jak stylistyka pochodząca z każdego z tych państw, wnętrza urządzone w tym nurcie aranżacyjnym stawiają na minimalizm i ściśle nawiązują do natury. Baza opiera się na cieple płynącym z kolorów ziemi i tworzy harmonijne, symetryczne przestrzenie. Kształt mebli jest zazwyczaj smukły i bez zbędnych zdobień.

Wszechobecne drewno świetnie komponuje się tutaj z rattanowymi krzesłami, bambusowymi kinkietami czy starymi akcesoriami. Ważne jest jednak, aby dodatki nie dominowały nad delikatną kolorystyką stylu japandi oraz nie przytłaczały minimalistycznej formy.

 

Proces tworzenia wnętrza inspirowanego naturą jest swojego rodzaju terapią, dzięki której można osiągnąć pełnię spokoju i równowagi. Mnogość różnorodnych stylów, które opierają się na wykorzystaniu naturalnych elementów wystroju, mogą być dobrym pretekstem do rozpoczęcia życia w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem