Inteligentna instalacja - fakty i mity

Mądry dom to kosztowna ekstrawagancja, a w dodatku jest trudny w obsłudze – wokół inteligentnych systemów narosło wiele podobnych mitów. W rzeczywistości to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze i bardziej dostępne.

Mit 1. Montaż inteligentnego systemu wymaga remontu

Tradycyjne systemy automatyki budynkowej rzeczywiście wymagają specjalnej infrastruktury, tworzenia skomplikowanych rozdzielni, kucia ścian w celu położenia kabli czy wymiany włączników. Jednak dostępne dziś na rynku bezprzewodowe inteligentne systemy pozwalają wyeliminować konieczność przeprowadzenia remontu.  Dzięki temu decyzję o montażu inteligentnego systemu możemy podjąć w każdym momencie – zarówno gdy dopiero budujemy dom, jak i wtedy, gdy już w nim mieszkamy. Zawsze możemy też zdecydować o rozbudowaniu posiadanego już systemu o kolejne funkcjonalności. To ważne, bo pozwala rozłożyć w czasie wydatki związane z tą inwestycją.

Mit 2. Inteligentny system to duży wydatek

A propos wspomnianych wydatków – w wielu przypadkach, gdy myślimy o inteligentnym domu, wyobrażamy sobie, że to rozwiązanie dostępne dla osób o wyjątkowo dużej zasobności portfela. Tymczasem wykorzystanie technologii bezprzewodowej i miniaturyzacja urządzeń pozwalają dziś znacząco zmniejszyć koszty montażu takiego systemu.

Warto pamiętać, że dodatkowo zyskamy także coś jeszcze – możliwość obniżenia kosztów codziennej eksploatacji naszego domu lub mieszkania. Dzięki inteligentnemu systemowi będziemy mogli zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej i ponad 20 proc. energii cieplnej. Takie oszczędności są możliwe, ponieważ system Fibaro ostrzega i reaguje na sytuacje, które mogą narazić nas na niepotrzebne straty, jak na przykład równoczesna praca klimatyzacji i ogrzewania lub włączone światło, gdy nikogo nie ma w domu.

Mit 3. Gdy zabraknie prądu zostaniesz uwięziony w domu

Wiele osób zastanawia się, co się stanie w sytuacji, gdy w naszym inteligentnym domu zabraknie prądu. Część z nich obawia się między innymi tego, że zostanie zamknięta w budynku lub system zacznie wykonywać niezaplanowane działania. W rzeczywistości awaria prądu w przypadku inteligentnego domu wygląda podobnie jak w budynku, w którym tego typu system nie jest zainstalowany. Po prostu określone urządzenia, których funkcjonowanie wymaga prądu, przestają działać, więc musimy przestawić się na sterowanie ręczne.

Inteligentne systemy już podczas instalacji uwzględniają ewentualność wystąpienia awarii prądu i dają możliwość określenia scenariusza na wypadek takiego zdarzenia. W ten sposób możemy na przykład sprawić, że przerwa w dostawie energii spowoduje włączenie oświetlenia awaryjnego czy podniesienie rolet.

Co natomiast dzieje się w inteligentnym domu po przywróceniu zasilania? System wraca do normalnego trybu pracy, zgodnie ze stanem sprzed awarii. To możliwe, bo przerwa w dostawie prądu nie wpływa na pamięć systemu.

Mit 4. Pracę bezprzewodowego systemu może łatwo zakłócić

Na rynku dostępne są inteligentne rozwiązania funkcjonujące w standardzie bezprzewodowym. W związku z tym pojawiają się obawy o to, że pracę takiego systemu można zakłócić z zewnątrz, a nawet włamać się do niego. Wiele osób zastanawia się też, czy funkcjonowanie inteligentnego systemu może zostać zakłócone przez inne domowe urządzenia, takie jak router WiFi. Jak się okazuje zakłócenie działania systemu nie jest takie łatwe. Wykorzystywane obecnie kanały bezprzewodowej łączności są bardzo stabilne i sąsiednie instalacje nie mają wpływu na ich działanie.

Dzięki temu, że poszczególne moduły mogą przekazywać informacje przez siebie, na działanie systemu nie ma też wpływu zmiana położenia centralki. W takim przypadku system samodzielnie się przebudowuje.

Wspomniana możliwość samodzielnego przebudowywania się systemu oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi modułami jest przydatna także w takich nieprzewidzianych sytuacjach, jak pożar. Dzięki temu nawet wtedy, gdy centralka uległaby uszkodzeniu, moduły będą komunikować się między sobą i wykonają zaplanowane na wypadek takiej sytuacji procedury.

Nowoczesnych technologii nie trzeba się obawiać – można je „oswoić” tak jak kolejne, coraz wymyślniejsze elektroniczne gadżety. Pomimo to na temat inteligentnych domów krąży wiele mitów, które mogą skutecznie zniechęcać do instalacji tego rozwiązania w naszym domu. Zamiast wierzyć w plotki, które jak widać zawierają sporo przekłamań, lepiej rozwiać swoje wątpliwości konsultując się z ekspertami.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem